A burgonyafajtákat konyhai felhasználás alapján 3 kategóriába soroljuk be, és ezeket a felhasználási módokat a burgonya ABC betűkkel is ellátja a következő módon. Ezeket a betűjeleket nagyon sok hálós vagy zacskós burgonya csomagolásán meg is találjuk.
A mai napi konyhai praktikám a következő: Válassz, az étel típusának megfelelő burgonyát!
-
A típusú burgonyafajták, a saláta burgonyák:
Hidegkonyhai készítményekhez és salátákhoz ajánlják. Kemény húsúak, nem főnek szét, keményítő tartalmúak pedig alacsony (9- 12 %).
Ki emlékszik arra, amikor feladat volt az iskolában, hogy burgonya keményítőt készítsünk, házi körülmények között, ez a típusú burgonya lenne a legkevésbé alkalmas rá.
Legismertebb magyar burgonya típusa: Somogyi sárga kifli
Legismertebb nemzetközi típusai: Cherie, Agata
-
B típusú burgonyafajták, a főzni való burgonyák:
Elsősorban főtt és rakott típusú burgonyás ételek, levesek, főzelékek készítésére alkalmasak. Szintén nem főnek szét, de a keményítő tartalmuk már magasabb (13-17 %) Talán e legelterjedtebb burgonya típus.
Legismertebb magyar típusok: Balatoni rózsa, Boglárka, Góliát, Hópehely, Katica, Lorett, Pannónia, Réka
Legismertebb nemzetközi típusai idehaza: Aladin, Amorosa, Desirée, Démon, Fabiola, Impala, Kleopátra, Kondor, Kuroda, Laura, Marabel, Rachel, Rebeka, Red Scarlet, Roco, Rosara
-
C típusú burgonyafajták, sütni való burgonyák:
Sült típusú ételek készítésére alkalmas, ilyen a fagyasztott hasábburgonya, ez a fajta alkalmas a a chips gyártársára is. Püré és tésztafélék alapanyagához is ezt javasolják.
Könnyen fővő burgonya, enyhén szétfővő fajták, lisztesek, magas keményítő tartalmúak (18-22 %).
Ismertebb magyar típusai: Rioja (Szászszorszép), White Lady
Nemzetközi típusai: Agria, Kuroda, Vénusz Gold
Most már tudod, mi is az a burgonya ABC, ha nem tudod, hogy még mire fogod használni, akkor talán B típusút érdemes venni, mert közepes keményítő tartalmával, mindegyik ételfajta elkészítésére alkalmas lesz.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: