Gasztro Övezet

Szójaszósz! Ismered?

 

     

 

 

 

 

 

Nálunk mindig van itthon szójaszósz. Egyenlőre nincs kialakult vásárlási szokásom ezzel kapcsolatban, nem állapodtam meg egy fajtánál, igyekszem kipróbàlni több fèlèt. A szójaszósz napjainkban igencsak nèpszerű, ès szerencsère tudunk válogatni a boltok polcain. Van olcsóbb ès drágább, vannak változatok, gondolom ki mire esküszik. Távolkeleti ètelekhez elengedhetetlen, de hamar rájöttem, hogy nagyon sok hazai ètelbe is beleillik.

Háziasszonyok figyelem!

Èn a Vasàrnapi húslevesbe is csempèszek 2-3 teáskanállal, ettől kap egy kis selymessèget, ráadásul picit meg is szinezi. Megèri kipróbálni!

De jó benne húst pácolni, a legtöbb levesbe szoktam rakni valamint pöribe, raguba, bizonyos húsos jellegű tèsztàkba, salátákba egyenesen elengedhetetlen! Nem tudom elkèpzelni nèlküle a konyhát! Hamarosan lesz majd pácolós recept!

Pár mondat a szójaszószról

(Forràs: wikipèdia)

 

A szójaszósz ételízesítőként használt szósz, melyet erjesztett szójababpasztából készítenek, egyes változatainál a szójababhozbúzát vagy árpát kevernek. A szójaszósz azázsiai konyha egyik alapvető ételízesítője, amit főzéshez, sütéshez is felhasználnak, mártásokhoz, mártogató szószként ésmarináláshoz is alkalmaznak. A szójaszószok lehetnek világosabbak vagy sötétebbek, a világosak sósabbak és könnyebbek, a sötétebb változatok gazdagabbak, sűrűbb textúrájúak. A legsötétebb színű szójaszósz az indonéz ketjap manis. A japán konyhaszinte elképzelhetetlen szójaszósz nélkül, még a nyugati eredetű ételekhez (például olasz tésztákhoz) is használják. A szójaszószban az úgynevezett „ötödik íz”, azumam is megtalálható 

Készítèse:

A szójaszószt hagyományosan agyagedényekben készítették és tárolták. Ma már gyárilag is készülnek szójaszószok a növekvő kereslet miatt. A szójababot beáztatják, majd megfőzik. Pörkölt búzából készült lisztet tesznek hozzá, valamintAspergillus oryzae nevű gombakultúrát. Ezt követően három napig 30 °C-on érlelik a pasztát, majd jól megsózzák. Három-hat hónapig 15-25 °C-os hőmérsékleten tovább érlelik, majd négy-öt hónapig még állni hagyják. Az így elkészült lét leszűrik,pasztőrözik, újra leszűrik és palackozzák.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!